kış hazırlıkları

efendim her ne kadar yaz yaz yaz desekte onunda bir sonu var.kışa hazırlık mevsimi olan sonbahara da geldik işte.kış hazırlığı deyince aklıma ilk tarhana geldi hemen. kış mutfağının olmazsa olmazlarındandır malumunuz. benim gibi orta yaşa gelmiş olanların artık annelerininde (allah sağlık versin) yaşları kemale ermiş demektir. bu yıla kadar ben de bu tarhana olayında hazıra konanlardandım.sağolsun kayınvaldem hamurunu yoğuruyordu hep.bizde iki elti robottan geçirme (eskiden süzgeçten geçirirdik) işini yapıp kurutuyor,kışında afiyetle yiyiyorduk. kayınvaldem sağlık sorunları nedeni ile buyıldan itibaren bu tarhana olayına son vermeye karar verdi. bende bu aralar babamın rahatsızlığı nedeni ile vaktimin büyük bi kısmı hastanede geçtiğinden her ne kadar vakit problemi çeksemde belki yaparım diye tarif arayışına girdim. nette okadar çok ve çeşitli tarhana tarifine rasladımki o kadar olur yani.kendime en yakın bulduğum tarifi sizinlede paylaşayım istedim.belki bi yapan olur diye.sizin anlıyacağınız biraz tembel işi oldu.tipik ben yani.buyrun bakalım.


kaynak:   http://www.erzurum-tarim.gov.tr/teknik/gida/bulgur.htmtarhana   (bikaç çeşit)

Malzemeler:

Yarım kilogram yoğurt (kaymaklı)

3 olgun domates

3 orta boy soğan

7-8 adet acı sivri biber

Tuz, nane, maydanoz, aldığı kadar un

Domates, biber yıkanır. Soğan soyulur. Hepsi doğranır. Buna tuz ve yoğurt konup karıştırılır. Elenmiş un ile katı hamur yapılır. Maya, cam veya çelik bir tabağa alınıp üzeri örtülür. Hergün yoğrulup sulanırsa un konur. 10-12 gün bekletilir. Sonra temiz bir örtü üzerine küçük parçalar halinde dökülür. Biraz kuruyunca parçalar daha küçültülür. En son olarak kevgirden geçirilip gölgede iyice kurutulur. Bez torbaya konup saklanır. Tarhana hamuruna ayva kabukları da konursa hoş kokulu ve mayhoş olur.

Yoğurt Tarhanası

1 kilogram yağlı yoğurt

Aldığı kadar un, tuz              

Yoğurdu büyük bir kaba koyup, içine aldığı kadar un koyunuz. Yeterince un ilave edip, ekmek hamurundan biraz daha katı olacak şekilde hamurunu yoğurunuz. Üzerini kapatıp bir gece kendi haline bırakınız. Ertesi gün hamuru küçük parçalara bölüp temiz bir bez üzerine koyup kurutunuz. Hafif nemli haldeyken kalbur veya elekten geçiriniz. toz haline getiriniz. Tekrar serin bir yere koyup kurutunuz. Tamamen kuruyunca serin bir yere koyup kışa saklayınız.

Domatesli Tarhana

1 ,5 kilogram yağlı yoğurt

2 kilogram domates

3-4 acı biber

3-4 adet soğan

Aldığı kadar un

Nane, maydanoz, tuz

Soğanları doğrayıp, geniş bir tencereye koyunuz. İçine doğranmış, biber, domates, nane, maydanoz ve 1-2 bardak su ilave edip iyice kaynatınız. Tencereyi ateşten alıp soğuyunca içine yoğurdu ve aldığı kadar unu koyup hamur yapınız. Ağzını kapatıp 3-4 gün mayalanmaya bırakınız. Bu süre zarfında zaman zaman hamuru yoğurunuz. Sonra hamuru küçük parçalara ayırıp kurutunuz. Hafif nemli iken elek veya kalburdan geçiriniz. Tekrar bez üzerine koyup kurutunuz. Tamamen kuruyunca torbalara koyup saklayınız.

Göce Tarhanası

Göce, dış kabukları dibeklerde tahta tokmaklarla ayrılmış buğday kırması (yarması veya gendirme) demektir. Tarhana yapılacak göcenin bir kısmı tarhanaya katılarak tuz, nane, domates, ve yoğurt ile birlikte miktarına göre tencere veya kazanlarda pişirilir. Ilık hale gelince buna kalan göce ve maya katılarak iyice yoğrulan karışım kükremeye terkedilir. Ekşime sonunda iri parçalar halinde çarşaflar üzerine dökülerek ufalanabilecek hale gelinceye kadar bekletilir. Daha sonra kalburdan geçirilip güneşte iyice kurutulur ve ambalajlanır (saklanır).

hobigillerin notu: bikaç yerde tarhana hamurunun kurutmadan parçalara bölünüp poşetlerle dondurucuda saklandığınıda okudum. bi fikirde benden dondurucuda saklanacaksa küçük gözlü buz kalıplarında dondurup poşetlerede kalıp olarak konursa sanırım kullanımıda daha kolay olur.Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !